35 i Topp+ngn till

TB´s 35 i Topp ranking av herr spelare som har spelat i Umeå eller Skellefteå 1972-2018.
För att kunna komma med på listan måste spelaren har spelat minst en säsong i Umeå eller Skellefteå. I bedömningen har jag tagit hänsyn till defensiven, individuella skills, förmåga att göra poäng och ta returer, ledaregenskaper.

85 – 88, 91 – 95 Ike Person, KFUM Skellefteå
95 – 99 Sasa Cavic, KFUM Umeå, Umeå Nordics
13 – 15 Omar Krayem, Umeå BSKT
17 – 18 Eric Gilchrese, Umeå BSKT
17 – 18 Arik Smith, Umeå BSKT

82 – 83 Marvin Rich, KFUM Umeå
15 – 16 Yannik Anzuluni, Umeå BSKT
84 – 85 Bob Foss, KFUM Umeå
77 – 85, 94/95 Jerry Selberg, KFUM Umeå 31 A
07 – 18 Egal Saleman, KFUM Umeå, Virtus Umeå, Umeå BSKT

84 – 88 P-O Sjödin, KFUM Skellefteå
07 – 17 Johan Pierre,KFUM Umeå, Virtus Umeå, Umeå BSKT
86 – 90 Ingemar Aasa, KFUM Skellefteå
97 – 98 Pino Romano, Umeå Nordics
70 – 74 Lasse Carlsson, KFUM Umeå

70 – 74 Jan Brännström, KFUM Umeå 17 A
72 – 74 Kris Kibbler, KFUM Umeå
15 – 16 Nathan Dawit, Umeå BSKT
70 – 74 Kari Selmgren, KFUM Umeå
82 – 84 Hasse Lindqvist, KFUM Umeå

82 – 89, 95 – 99 Michael Jalmby, KFUM Skellefteå resp. KFUM Umeå, Umeå Nordics
05 – 08 Erik Kemppainen, KFUM Umeå
05 – 08 David Danell, KFUM Umeå
82 – 89 Martin Lundmark, KFUM Skellefteå
72 – 79 Jan Lindgren, KFUM Umeå, Sandåkerns SK

05 – 10 Per Bergmark, KFUM Umeå, Virtus Umeå
02 – 04 Per Nilsson, KFUM Umeå
84 – 85 Lou de Rogatis, KFUM Umeå
80 – 85 Klas Fritz, KFUM Umeå
80 – 82 Mats Pettersson, KFUM Umeå

78 – 82 Mats Hamberg, KFUM Umeå
84 – 87 Håkan Henriksson, KFUM Skellefteå

TB´s 35 i Topp ranking av dam spelare som har spelat i Umeå och Skellefteå 1972-2018.
För att kunna komma med på listan måste spelaren har spelat en säsong i Umeå eller Skellefteå. I bedömningen har jag tagit hänsyn till defensiven, individuella skills, förmåga att göra poäng och ta returer, ledaregenskaper.

17-18 Brianna Kiesel, Udominate
07-11 Amy Mohr, Umeå Comets.
85-89 Kerstin Skagius, Ume Basket, 150 A-landskamper
87-88 Letitia Hugley, Ume Basket.
10-15 Pamela Rosanio, Umeå Comets & Udominate(Umeå BBK)

16-17 Zenta Melnika, Udominate
17-18 Tiffany Brown, Udominate
01-02 Sharon Mitchell, Umeå Comets.
00-01 Mary Morning, Umeå Comets
16-17 Martina Stålvant, Udominate

14-17 Ilaria Zanoni, Udominate
13-17 Agnes Nordström, Udominate
14-16 Frida Aili, Udominate
15-16 Krista Gross, Udominate
16-17 Santa Ockoskyte, Udominate

13-17 Klaudia Lucacovicova, Udominate
14-15 Lina Piciute, Udominate
10-11 Henna Koponen, Umeå Comets, 25 A i Finland
05-06 Julia Demirer, Umeå Comets,
81-91 Anna Oscarsson, Cometerna/Ume Basket 7 A

04-05 Angelica Gabrielsson, Umeå Com. 30 A
95-97 Karin Lundbäck, Cometerna. 15 A
12-15 Jeannie Saunders, Udominate
81-82 Pia Edvinsson, Cometerna, 57 A
87-91 Ulrika Plogner, Ume Basket, 74 A

87-95 Erika Åström, Cometerna/Ume Basket/Umeå Comets, 25 A
10-14 Kristina Nybom, Umeå Comets/Udominate
14-17 Hollie Mershon, Udominate
83-93 Ann Ågren, Cometerna/Ume Basket, 8 A DJ + FA landskamper
83-92 Eva Söderberg, Cometerna/Ume Basket, DA, DJ landskamper

85-92 Liselott Andersson, Cometsrna, Ume Basket 2 A
84-93 Erika Åström, Cometerna, Ume Basket, luleå Basket, Cometerna 5 A
98-05 Christina Johansson, Cometerna/Umeå Comets
90-95 Kicki Westermark, KFUM Skellefteå
87-95 Ingegerd Eriksson, KFUM Skellefteå, Cometerna